Jak na efektivní stát, radil v Praze argentinský prezident Javier Milei
Argentinský prezident Milei v Praze mluvil o tom, jak redukovat přebujelé státní instituce. Jeho vystoupení začalo za tónů rockové hudby […]
Argentinský prezident Milei v Praze mluvil o tom, jak redukovat přebujelé státní instituce. Jeho vystoupení začalo za tónů rockové hudby a přivítal ho nabitý sál pražského Paláce Žofín.
Celou akci začal blok, v kterém diskutovali Aleš Rod (NERV), Ján Oravec (Anglo – American University), Ivan Langer (CEVRO institut VŠ) a Zdeněk Zajíček – prezident Hospodářské komory. V příspěvcích se zaměřili na to, jak by se v Česku dala snižovat byrokracie. Zdeněk Zajíček představil návrh antibyrokratického zákona, který by mohl ulevit podnikatelům od zbytečného papírování, což by jim ušetřilo nejen čas, ale i peníze. Podle Zajíčka je ale třeba důslednost: „Když odbahňujete rybník, nestačí jednou přijet a třikrát hrábnout bagrem. Musí se opravit to podstatné – hráz a filtr.” Prezentace prezidenta Hospodářské komory vzbudila pozornost, v následné diskuzi padla řada dotazů. Jeden z nich zněl, zda si zavedení antibyrokratického zákona nebude žádat zřízení nového úřadu. „Nechceme nový úřad a úředníky! Chceme, aby se více rozmýšlelo, než se zákony přijmou a také aby se lépe vyhodnocovaly jejich dopady v praxi,“ dodal Zdeněk Zajíček.
Hlavním hostem byl Javier Milei – argentinský libertariánsky smýšlející prezident, který vystoupil na závěr konference. Vystudovaný ekonom a autor řady knih má za sebou zhruba půlrok ve funkci. V prvních dnech vlády osekal státní dotace na elektřinu a jízdné, devalvoval peso zhruba o polovinu. Zrušil desítky zákonů, které regulovaly různé sektory od cen potravin přes fungování fotbalových klubů. Milei představil svůj reformní zákon, jehož součástí je například zavedení 15procentní vývozní daně, privatizace 41 státních společností. Zmínil, že není normální hospodařit na dluh: „Když vytváříte deficit, zakládáte tím budoucí daně pro ty, kteří se ještě nenarodili, je to útok na majetky nás všech.“ Argentinský prezident mluvil také o inflaci a o tom, jak s ní v jeho zemi bojují. Jeho „terapie šokem“ má prý úspěch, podle posledních průzkumů meziměsíční růst cen v Argentině zpomalil na úroveň dvou procent.

