České firmy jsou úspěšnou součástí kosmického průmyslu
„Česko má mnoho firem, které jsou schopné dodávat dobré služby a výrobky pro to, abychom se stali nezpochybnitelnou a důležitou […]
„Česko má mnoho firem, které jsou schopné dodávat dobré služby a výrobky pro to, abychom se stali nezpochybnitelnou a důležitou součástí kosmického průmyslu.“ Na představení projektu Česká cesta do vesmíru to řekl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Projekt chce prostřednictvím kosmických aktivit a jejich dalšího rozvoje přispět k transformaci tuzemského hospodářství na ekonomiku založenou na aktivitách s vysokou přidanou hodnotou. Jeho vznik podpořila na svém posledním jednání vláda.
Za posledních patnáct let se přitom v Česku podařilo nejen kosmický průmysl vybudovat, ale také ho zapojit do mezinárodních dodavatelských řetězců. V současnosti je v tuzemsku na 150 zavedených firem, start-upů a akademických institucí, které jsou aktivní a úspěšné v kosmických aktivitách, a toto číslo dál roste.
„Je skvělé, že v Brně vznikl kosmický klastr a naše firma TRL Space dnes vede misi na Měsíc pod Evropskou kosmickou agenturou. A není jediná, vůle a chuť na straně podnikatelského sektoru je velmi silná, a pokud budeme společně pracovat, můžeme být v této oblasti velmi úspěšní,“ zdůraznil Zajíček.
Projekt Česká cesta do vesmíru cílí také na motivaci žáků a studentů jít studovat technické obory a připravit se tak na kvalifikovanou práci v českém průmyslu a vědě. „K dosažení cílů a motivaci mladých lidí chceme využít úspěchu Aleše Svobody, který byl vybrán do záložního týmu astronautů Evropské vesmírné agentury, a jít ještě dál: do pěti let úspěšně dotáhnout projekt prvního českého astronauta a vyslat jej do vesmíru,“ přiblížil ministr dopravy Martin Kupka.
Nejdůležitější částí Svobodova letu mají být technologické a vědecké experimenty českého průmyslu a vědy. To umožní realizovat výzkum efektivněji a zejména dříve než prostřednictvím standartního procesu v Evropské vesmírné agentuře, kde by jinak české firmy čelily konkurenci ostatních evropských skupin.
„Průměrná návratnost investic do kosmických aktivit představuje ve vyspělých zemích osminásobek vložených finančních prostředků. Zároveň půjde o popularizaci kosmických aktivit díky účasti českého astronauta při vědeckých experimentech ve vesmíru,“ zdůraznil ředitel brněnské hvězdárny a planetária Jiří Dušek.
Evropská vesmírná agentura také v Česku otevřela svou vzdělávací kancelář „ESERO“ (European Space Education Resource Office), jejímž hlavním cílem je zvýšit vědeckou a technickou gramotnost žáků a studentů a motivovat je ke kariéře ve vědě, technologických oborech či matematice.

